Bize Ulaşın
› 
› 
Meme Büyütme

Meme Büyütme

Estetik yöntemler ile meme büyütme, bayanların isteği doğrultusunda memenin olduğundan daha büyük hale getirilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Meme ameliyatı yaptırmaya karar veren her kişi öncelikle bir plastik cerraha danışmalıdır. Cerraha memelerinizin nasıl olmasını istediğinizi açık yüreklilikle anlatmalı ve çekinmemelisiniz. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve kendinize olan güveninizin artmasında yardımcı olur fakat hayatınızda ilgili olan diğer tüm sorunları çözmek size kalacaktır.

Cerrahınız ameliyat için sizi muayene edecek ve göğüs kafesinizi kaplayan deri ve göğüslerinizin durumu hakkında sizi bilgilendirecektir. Memelerinizde sarkma da söz konusu ise meme büyütme ameliyatına ek olarak bir de meme dikleştirme yöntemleri hakkında da bilgilendirme yapabilir.

Cerrahınız ile ilk görüşmenizde ameliyattan neler beklediğiniz, ne durumda olduğunuz, neler yapılabileceği ve seçilen estetik yönteme göre ne kadar masraflı olacağını konuşacaksınız ve buna göre karar vermeniz daha kolay olacaktır.

Cerrahi Yöntem

Meme büyütme ameliyatı ergenlikten itibaren az gelişmiş veya doğumdan sonra küçülmüş olan göğüslere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu yöntem genelde hastanede uygulanır. Meme büyütme cerrahisi göğüs çevresi uyuşturularak lokal anestezi ile uygulanabilirken bazen de genel anestezi ile yapılabilmesi mümkündür.

Ameliyattan önce stresinizin atılması ve rahatlamanız için medikasyon uygulanacak ve yatışmanız sağlanacaktır. Bu yöntem sayesinde ameliyatınız daha rahat ve ağrısız geçecektir. Bunun yanı sıra genel anestezi uygulaması ile ameliyat masasına yattıysanız ameliyat bitene kadar uyuyacaksınız.

Meme cerrahisinde kullanılan birkaç teknik vardır. Bu yöntemlerin başında memenin alt kısmından göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin üzerine yapılan meme altı kesisi gelir. Bunun yanı sıra meme ucunun koyu renkli derisinin alt sınırı boyunca yapılan daire şeklindeki areola kesisidir. Çok nadir olarak tercih edilen bir diğer yöntem de koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Bu uygulamaların kullanılması cerrahın tercihine kalacaktır. Ameliyatta kullanılacak işleme göre ameliyat 1 buçuk 2 saat sürebilir.

Ameliyat Sonrası Bakım Önerileri

v  Ameliyat sonrasında hastanın 2 hafta kadar süreyle sırt üstü yatması gerekir.

v  Ameliyat sonrasında kollarda da biraz ağrı olacağı için kollarınızın hareketlerini olabildiğince kısıtlamalısınız.

v  Bandajlarınız hemşireler tarafından çıkarılıncaya kadar kesinlikle dokunmamalı ve 6-7 gün kadar meme bölgenizi ıslatmamaya dikkat etmelisiniz.

v  Memelerinizde şişlik ve ağrı olabilir hatta bazı durumlarda morluklar da meydana gelebilir. Bu durumlar genellikle karşılaşılan durumlardır. 

v  Ameliyattan 45 gün süre içerisinde kesinlikle aspirin ve aspirin içeren ilaçlar kullanmamalısınız.

Meme büyütme hakkında merak edilenler

Soru

Silikon ameliyatlarında kanser riski nedir?

Cevap

Meme kanseri genel olarak büyük memeli kadınlarda görülen bir durumdur. Meme büyütme ameliyatlarına başvuran kadınların çoğu küçük memelerden şikâyetçi bayanlardır ve durum böyle olunca bu bayanlarda risk daha azdır.

Soru

Ameliyattan sonra kaç gün dinlenmek gerekir?

Cevap

Meme ameliyatı 1 veya 2 saat sürdüğü için aynı gün içerisinde taburcu olunur veya doktorun isteği üzerine 1 gece hastane de kalması istenebilir. 7 veya 10 gün içerisinde hemşire tarafından dikişler alınır. Hastanın kendini iyi hissetme durumuna göre de 3 gün içerisinde günlük hayata dönülebilir.

Soru

Meme büyütme ameliyatında protezin büyüklüğünü ne etkiler?

Cevap

Ameliyattan önce hastanın isteğine göre büyüklükte protez kullanılabilir fakat cerrahın hastayı bol ve kilo oranında, göğüs kafesinin genişliği, meme dokusunun büyüklüğü ve meme başının konumu hakkında bilgilendirmesi gerekir.

Soru

Meme protezi kaç yıl kullanılır?

Cevap

Meme protezi çok uzun yıllar kullanılabildiği gibi 15-20 yıl da değişmesi de gerekebilir.

Soru

İki göğüs arasında fark olur mu?

Cevap

Tecrübeli hekim sayesinde doğru protez seçimi ile eşitlik sağlanır.