Bize Ulaşın
› 
› 
Kalça – Bacak Germe

Kalça - Bacak Germe

Bacakların iç bölümleri yağlanmanın ve dolayısıyla sarkmanın en kolay şekilde meydana gelebildiği bölgelerdir. Vücudun bu bölümlerine en yaygın yöntemlerden biri olan liposuction uygulanabilmektedir. Ancak bacak içlerindeki derinin gevşemesi ve sarkması ile birlikte görülen yağlanma çoğu zaman sadece liposuction ile ortadan kaldırılamaz. Bu durum bacak germe ameliyatı yapılmaktadır.

Genel anestezi uygulanarak hastane ortamında gerçekleştirilen bacak germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 ila 4 saat arasında tamamlanır. Ameliyatın gerçekleştiği gün hastanede gözetim altında kalınması gereklidir. Taburcu olunduktan sonra da 10 gün evde istirahat edilmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin ardından yaklaşık 15 gün geçmesi, yavaş bir tempo ile günlük yaşama geri dönülmesi için yeterli olmaktadır. Ameliyat işleminde kasık çizgisi hattı gözetilerek bacak içlerine doğru bir kesi uygulanır. Bu bölgede bulunan fazla yağ ve doku kesilir ve deri yukarıya doğru çekilerek kasık derisine dikilir. Dikiş izleri ise kasık çizgisinde veya mayo içerisinde kalmaktadır.

Kalçaların Kaldırılması

Cildi sıkı olmayan ya da hızla kilo alıp veren kişilerde kalça sarkması sık görülmektedir. Bu durumda kalça kaldırma ameliyatı uygulanır. Kalçanın üstünden yapılan kesiler ile sarkmış olan deri ve yağ dokuları çıkarılır. Kalça yukarıya doğru çekilir ve dikiş yöntemi ile belin hemen altındaki deriye dikilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyat yaklaşık olarak 4-5 saat sürmektedir. Kişinin bir gün hastanede, 10 gün de evde istirahat etmesi gereklidir.

Kalça – Bacak Germe Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru

Kimler bacak – kalça germe ameliyatı yaptırabilir?

Cevap

Vücudu, tıbbi geçmişi ve cilt durumu müsait olan herkes hem bacak germe hem de kalça germe ameliyatı yaptırabilir.

Soru:

Karnımın, kalçamın ve bacaklarımın şeklini beğenmiyorum, düzeltilebilir mi?

Cevap:

Vücudu şekillendiren, sorunları ortadan kaldıran ameliyatlar artık çok daha kolay yöntemler ile yapılabilmektedir. Mantıklı beklentiler çerçevesinde yapılan müracaatlar ile karın, bacak ve kalça bölgesinin daha düzgün bir form alması sağlanabilir. Ancak kesin bir neticeye varma noktasında öncelikle plastik cerrah ile görüşülmesi gerekmektedir. Uyluk iç ve yan bölümleri ile karın ve kalça bölgelerindeki sorunlar bir ölçüde giderilebilmektedir.

Soru:

Vücut şekillendiren ameliyatlar nasıl yapılır?

Cevap:

Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Sadece fazla yağların vücuttan atılması isteğinde liposuction yöntemi uygulanabilir. Ancak atılması gereken yağ oranı fazla olduğunda, beraberinde fazla derinin de atılması gerekecektir. Tüm kesiler mayo altında kalacak şekilde gerçekleştirildiği için görünen bir iz olmayacaktır. Ameliyat sonrasında korse kullanımı ile istenen sonuç çoğu zaman yakalanabilir.

Soru:

Ameliyat sonrasında iyileşme süresi uzun mudur?

Cevap:

Vücudu şekillendirme ameliyatlarında bir gün hastanede kalınması gerekir. Yapılan cerrahi müdahaleye bağlı olarak 10 ila 15 gün de evde istirahat edilmesi gerekebilmektedir. Uygulanan drenler bir gün sonra çekilir. Drenlerin çıkarılmasından bir ya da iki gün sonra korse çıkarılabilir ve duş alınabilir. Genellikle dikiş alınması gerekmez. Yaklaşık 1-2 ay fiziksel aktiviteler kısıtlanabilir.

Soru: 

Ameliyat sonrasında ne gibi durumlar ile karşılaşabilirim?

Cevap:

Her ameliyat risk taşımaktadır. Bu tür ameliyatlarda cerrahi müdahale uygulanan bölgede kan veya serum birikmesi meydana gelebilir. Bu durum pansumanların daha uzun sürede gerçekleşmesine neden olabileceği gibi iyileşme süresini de uzatabilir. Enfeksiyon tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatlarda da meydana gelebilir. Ayrıca her ne kadar uygun teknik kullanıldığında daha az belirgin olsa da bu ameliyatların sonrasında izler kalmaktadır. Karın ve kalça bölgesini tamamen çevreleyen bu izler her ne kadar bikini altında kalıyor olsa da plastik cerrahlar zaruri olmadıkça bu tür ameliyatları tercih etmez.