Bize Ulaşın
› 
› 
Cilt Tümörleri

Cilt Tümörleri

İnsan cildi dış etkilere maruz kalan en geniş organımız arasında yer alır. Bu yüzden cilt kanserine yakalanma oranı her insanda fazlaca vardır. Dışarıdan gelen etkiler karşısında cilt üzerinde belli başlı değişimler oluşabilir. Güneş lekeleri, benler ve daha birçok şey cildin şeklini değiştirebilir. Ancak bunların cilde herhangi bir zararı yoktur.  Dünya ve atmosferde meydana gelen her türlü değişim insanları oldukça ciddi biçimde etkiliyor.

Son zamanlarda ozon tabakası içerisinde meydana gelen incelme sonucunda güneşin zararlı ışınları dünyamıza daha da çok gelmeye başladı. Buda insanlar üzerindeki cilt hastalıklarını otomatik olarak arttırdı. Cilt üzerinde oluşabilecek her türlü tümörün kesin tedavi yöntemleri vardır. Ancak alınabilecek önlemler arasında öncelikli olarak güneşten korunmaya yer vermek gereklidir. Güneş ışınları cildi ciddi miktarda yıpratır. Özellikle açık tenli olanlar için bu ışınlara azami derecede dikkat etmek gerekiyor.

Güneşe çok fazla çıkmamak ve uzun süre kalmamak gereklidir. Özellikle tatil dönemlerinde bronzlaşmak için tercih edilen noktalarda mutlaka koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu konuda oldukça gelişmiş ürünlerin piyasa içerisinde bulunduğu biliniyor. Kaliteli markaların kremlerini kullanarak cilt sorunlarının ve güneşten gelen zararlı ışınların önüne geçebilirsiniz. Gerekli özen gösterildiğinde tümör oluşması en az seviyeye inecektir.

Cilt Tümörleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Soru

Cilt üzerinde oluşan zararsız bir leke ile zararlı bir lekeyi nasıl ayırabilirim?

Cevap

Bu konuda hastalar gerekli ayrımı gerçekleştiremezler. Alanında uzman olan doktorlar bu ayrımı yapabilir. Bunun için gerekli olan örnekler alınır ve laboratuar ortamında incelenir. Ancak takip edilebilecek iyileşmeyen yaralar varsa uzman hekime başvuru yapılmalıdır.

Soru

Cilt üzerinde oluşabilecek yeni lekelere dikkat etmek gerekli midir?

Cevap

Elbette. Cildinizi sürekli takip etmelisiniz. Yaşa ve zamana bağlı olarak belli başlı değişikler meydana gelebilir. Bunlar normal belirtilerdir. Ancak herhangi bir renk değişimi, anormal bir büyüme olduğunda mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

Soru

Anormal bir leke ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?

 

 

Cevap

Genellikle bu gibi durumlarda öncelik olarak hekimin istediği patolojik incelmedir. Bunun için gerekli olan parça kişiden alınır. Ancak arkasında herhangi bir problem bırakmayacak şekli ile leke alınabiliyorsa tamamı patolojik bir incelemeden geçirilir. Bu sayede daha doğru sonuçlara ulaşmak daha kolay yollardan sağlanabilir.

Soru

Anormal bir leke için bıçak vurdurma, bıçak vurulursa yayılır gibi bir kanı var. Ne derece doğru?

Cevap

Toplum arasında yaygın olarak bilinen bu düşünce oldukça yanlıştır. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekilen şey bu ve benzeri bir durum ortaya çıktığında hekime başvurmak. Bunun ardından gerekli olan müdahale ya da ameliyat yapılacaktır. Tümörün ameliyat ile alınması iyileşme sürecini hızlandırır. Bazen tecrübesiz hekimler tarafından alınan örnekler sonrasında tümör biraz daha büyüyebilmektedir. Hekimin yanlış kanısı sonucunda ortaya çıkan bu durum halk arasında yanlış düşüncelerin oluşmasına da neden olmuştur.

Soru

Ameliyat kesin çözüm mü? Ameliyat sonrasında tümör yeniden büyür mü?

Cevap

Bu durum genellikle mümkün olabiliyor. Ancak bu durumu meydana getiren şey tümörün cinsine göre değişiklik gösterebiliyor. Cilt tümörü genellikle açık renkli tene sahip olan kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden tümörün maruz kaldı bölge dışında diğer bölgelerde belli etkenlere maruz kalmış olabilir. Buda daha sonraki süreç içerisinde yeni bir tümürün ortaya çıkma sebebi olabilir.  Cilt tümörü nedeni ile hasta olan kişi mutlaka gözetim altında tutulmalıdır. Yeni bir tümör oluşumunun engellenmesi için bu olay oldukça önemlidir.