Bize Ulaşın
› 
› 
Burun Estetiği

Burun Estetiği

Genellikle cerrahi müdahaleler ile düzeltilebilen burun yüz ile uyumlu bir hale getirilmeye çalışılır. Dışarıdan gelen etkiler, doğumdan kaynaklanan bozukluklar, yaralanmalar ve daha birçok farklı etki sonucunda şekil değiştirebilen burun için yapılabilecek birçok şey vardır.

Burun Estetiğini Karar Vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

-          İlk olarak burun estetiği yaptırmaya karar veren hastaların en az 17 yaşında olması gereklidir. Bunun için önerilen herhangi bir üst sınır yoktur.

-          Estetik noktasında yapılacak olan ilk ameliyat oldukça büyük öneme sahiptir. Bu yüzden tercih edilecek olan cerrah alanında uzman olmalıdır.

-          Yapılacak olan müdahale içerisinde ilk kez uygulanacak olan her dokunuş kolaydır ancak ameliyat sonrasında yapılacak her düzeltme oldukça zor ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek cinstendir.

-          Bu yüzden cerrah tercihi azami derecede önem taşır.

-          Hasta ameliyat sonrasında görüşlerini açık bir şekilde dile getirmeli ve tartışabilmelidir.

-          Ameliyat öncesinde tercih edilen cerrah oluşabilecek sorunları ve bunların çözümünü hastaya aktaracaktır.

Hasta ameliyat öncesinde oluşabilecek her türlü sorun karşısında bilgi sahibi olmalıdır. Rhinoplasty hakkında oluşabilecek olumsuz sonuçların özel bir şekilde bilgilendirilmesi yapılmalıdır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyon karşısında cerrahın önerileri dikkate alınmalıdır.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu estetik yöntemi genellikle burnu daha iyi bir şekle sokabilmek için uygulanır. Burun tümseğini düzeltmek, yamukluğu gidermek, fazla olan uzunluğu azaltmak, burun ucunu yeniden şekillendirmek gibi farklı ihtiyaçlar sonucunda bu yönteme başvuru yapılır. Öncelikli olarak burun içerisinde varsa tıkanıklık giderilir. Bunun ardından  kıkırdak dokusuna istenilen şekil verilir. Yaklaşık  olarak 1 saatlik bir süre içerisinde bütün buişlemler geçekleştirilebilir.

Burun Estetiği Sonrası

Yapılan cerrahi müdahale sonrasında hasta yarı oturur pozisyonda bölgeye buz koyulara bekletilir. Oluşabilecek herhangi bir bulantı ya da kusmaya karşın gerekli ilaçlar serum ile verilir. Yaklaşık olarak 5. Saatin sonunda hasta sulu diyete başlayabilir. Bu sürecin ardından hasta taburcu olup evine dönebilir. Oluşabilecek herhangi bir şişlik ve morarmaya karşın mutlaka buzlu tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

 

 Mutlaka 45 derecelik bir açı ile oturmalı ve dinlenmelidir. Ameliyat sırasında konulan silikon tamponlar 2-4.gün çıkarılır.Oluşan şişlikler 15 gün içerisinde kısmen geçeceği gibi 45 gün içerisinde büyük oranda ortadan kalkacaktır. Burnun son şeklini alması ise 6ay ile 2 yıl arasında olmaktadır.Bu süreç hastanın kendisinin dahi farkedemeyeceği minimal düzeyde gerçekleşen doku iyileşme sürecidir ve her hasta için aynı şekilde cereyan eder.

Burun Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru

Burun estetiği için herhangi bir yaş sınırlaması var mı?

Cevap

Ergenlik gelişimi sonrasındaki en erken dönem 17 yaş ve sonrasıdır. Herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır.

Soru

Ameliyat sonrasında taburcu olma süresi ne kadardır?

Cevap

Sadece bir gece kontrol altında tutulan hasta ertesi gün taburcu edilir.

Soru

Alçı ve bandaj kaç gün süreyle kalır?

Cevap

Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde kaldırılabilir.

Soru

Ameliyat olmak için herhangi özel bir zaman aralığı var mı?

Cevap

Hastanın tercihine bağlı olarak değişir.

Soru

Güneş ile temas ne zaman sağlanır?

Cevap

Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Soru

Nefes almada problem olur mu?

Cevap

Başarılı bir operasyon sonrasında böyle bir problem oluşmaz.

Soru

Burun ameliyatına estetik bir kaygı ile başvuran hasta sayısı çok mu?

Cevap

Genellikle şekil bozukluğu olan hastalar başvuru yaparken bunun yanı sıra nefes alma noktasında güçlük çeken hastalarda başvuru yapabilir.

Soru

Açık burun ameliyatının avantajları var mı?

Cevap

İşlem sonrasında ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyon oranı en aza indirilir. Deformeler görülerek düzeltilebilir.

Soru

Hasta başarısız sonuçlardan sonra ikinci ameliyata ne zaman alınır?

Cevap

Oluşan problemler karşısında hasta 6 ay ya da bir yıllık  bir süreç öncesinde asla ikinci bir operasyona alınmamalıdır.

Soru

Ameliyat sonrasında burun ucunun düşme ihtimali var mı?

Cevap

Burun ucunda düşme olarak bilinen deformite cerrahi işlemin yanlışlığı ve/veya cerrahın  tecrübesizliğinden kaynaklanır,doğru bir elde doğru bir ameliyat sonrasında böyle bir durumla karşılaşmazsınız.Böyle bir sorun yaşamış olan hastalar için düzeltme işlemleri yapılarak,hastanın kıkırdak dokusundan alınan yeni bir doku ile gerekli düzenlemeler yapılır ve ömür boyunca burun ucu düşmesi engellenir.