Bize Ulaşın
› 
› 
Yüz Germe

Yüz Germe

 

Son yıllarda popüler hale gelen yüz germe uygulamalarında yüz germe operasyonu düşünen kişilerin öncelikli olarak tecrübeli ve uzman bir plastik cerrah tercih etmesi gerekiyor. Bu seçimleri için yüz germe yaptırmaya karar verdikten sonra kesinlikle ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Modern çağda çok popüler hale gelen yüz germe operasyonlarına ilişkin olarak halk arasında ve kitle iletişim medyasında pek çok öneri, bilgi ve yönlendirme bulunuyor.

 

Bu durumda yüz gerdirme yaptırmaya karar veren kişiler, uzman plastik cerraha tabusal bir yaklaşım sergilemelerine neden olur. Özellikle yüz germe operasyonlarına ilişkin olarak uzman plastik cerraha başvuruda bulunan kişiler, genel olarak şikayetleri ile ilgili olarak değil de daha çok istekleri ile ilgili olarak tedaviyi belirlemektedirler. Bu durum tamamen kişinin çevresinden veya medya araçlarından aldığı yanlış ve eksik bilgiler dolayısı ile yaşanır. Ayrıca bir kişi için uygulanan yüz germe uygulaması bir başka kişi için uygun olmayabiliyor.

 

Bu yüzden yüz gerdirme operasyonlarına başvuracak kişilerin uzman plastik cerraha öncelikli olarak yüzünde kendisini rahatsız eden değişiklikleri belirtmesi ve uzman doktorun kendisine yapacağı önerileri dikkate alması gerekir. Uzman doktorun yapacağı öneriler sayesinde yapılacak değerlendirme sayesinde en sağlıklı ve en doğru sonuca ulaşılabiliyor. Sağlıklı verilen karardan sonra uzman plastik cerrahla uygulamaya geçilebilir.

 

İnsanlar tarafından dünyada yoğun şekilde tercih edilirken, yüz germe operasyonları Türkiye’de yüzün gençleştirilmesi için köklü çözümlere pek yanaşmamakta veya daha ileriki yaşlarına ertelemektedir. Ancak bu noktada oldukça önemli olan bir nokta atlanıyor. Bu önemli noktaya göre yüze yerleşen sarkma ve kırışıklıkların giderilebilmesi çok daha zor olabiliyor. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyenlerin kesinlikle uzman plastik cerrahların önerilerini dikkate almaları gerekiyor. Unutulmaması gereken noktalardan birisi de dolgu maddelerinin etkilerinin sınırlı ve geçici olduğudur.

 

Buna karşın yapılan yüz germe ameliyatları, deri gençleştirme gibi teknikler çok daha kesin ve çok daha uzun vadeler kalıcı etkiler sağlamaktadır. Ayrıca yanlış bir algı olan yüz germe operasyonları ile kişinin yeni bir yaşama sahip olacağı konusunda herhangi bir garanti bulunmuyor. Çünkü yüz germe operasyonları sonucunda kişinin daha genç bir görünüme sahip olabilmeleri ve kendilerini daha özgüvenli hissetmelerini sağlamaktadır. Yüz germe operasyonları öncesinde uzman plastik cerrah tarafından muayene yapılır.

 

Uzman doktor yapacağı bu muayene ile birlikte elde ettiği sonuçları, operasyonun hangi teknik ile yapılacağını, kullanılacak anesteziyi ve yüz germe ameliyatının nerede yapılacağına dair ayrıntılı bilgiler verir. Daha sonra cerrah ile kişinin yüz germe ameliyatının riskleri ve masraflarına ilişkin ayrıntılı şekilde konuşması gereklidir. Yüz germe operasyonlarında alınan sonuçların genel olarak kişiyi 10 ila 15 yıl kadar gençleştirdiği görülse de kesin sonucun önceden belirlemesi muhtemel değildir.

 

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

 

Yüz germe operasyonlarında genel ve lokal anestezi uygulanabiliyor. Ameliyat işlemi sırasında yüz germe uygulaması öncelikle yüzün bir tarafından yapılır ve daha sonra diğer tarafa geçilir. Operasyonda kesi şakaklarda saç hattı içerisinde başlanarak, aşağı yönünde kulak hattı boyunca ilerleyerek kulak memesinden arkaya doğru döner ve kulak arkasında bulunan saçlı deriye ilerler. Bazı durumlarda boyun derisindeki fazlalık içinde çene altından küçük bir kesi alınabilir.

 

Ameliyatından ardından gelen süreçte ilk birkaç gün başın bir miktar yükseltilmiş noktalarda bulunacağı pozisyonlarda yatılması gerekiyor. Dren kullanılması durumunda ameliyat sonrasındaki 1.gün çıkartılırken, pansuman açılımı da 1. gün içerisinde yapılır. Bu ilk sürecin ardından iyileşme sürecinin tam anlamı ile tamamlanması ve kesin sonuç alınması en az 3 haftada kendisini gösterir.