Bize Ulaşın
› 
› 
Yanık Tedavisi

Yanık Tedavisi

 

Çeşitli kazalar gibi pek çok farklı neden dolayısı ile vücudun çeşitli noktalarında yanıklar oluşabiliyor. Bu yanıkların geniş ve derin olması halinde hayati düzeyde risk bulunur. Bu gibi durumlarda vücudunda yanık bulunan hastanın kesinlikle tam teşekküllü olan bir yanık merkezinde veyahut tam teşekküllü bir hastanenin acil servisi bölümüne başvurulması gerekir. Vücutta bulunan yanıkların daha çok yanık tedavisi olan uzman bir plastik cerrah tarafından tedavisinin yapılması daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

 

Yanık tedavilerinde düzgün ve ideal uygulamaların gerçekleştirilmemesi halinde vücudun yanık olan bölgelerinde kötü izlerin yanı sıra kasılmalar gibi sorunların baş göstermesine sebep olabilir. Vücutta oluşan yanıklar sıcak sıvılar, alev, sıcak metal teması, elektrik veya kimyasal maddeler dolayısıyla meydana gelebiliyor.

 

Yanık İçin İlk Müdahale

 

Vücutta yanık oluşması anında, yanığa neden olan unsurdan kişinin uzaklaştırılması ilk müdahale olmalıdır. Vücutta oluşan yanıkların nedeni alev kaynaklı ise kişinin sağa sola koşturmasının engellenmesi ve kesinlikle bir yere yatırılarak, vücudun alev olan bölgesinin üzerine battaniye gibi örtüler yardımı ile hava almaması için örtülmelidir. Bunun sonrasındaki müdahalelerde ise vücudunda yanık bulunan hastanın giysilerinin çıkarılması gereklidir.

 

Yanık için uygulanan bu ilk müdahalelere devam edilmesi için kişinin vücudunda yanık oluşan bölgesinin 5 ila 10 dakika kadar soğuk su altında tutulması ya da soğuk su dolu bir kap içerisinde bekletilmesi gerekir. Bu aşamada halk arasında son derece yaygın olan yanıklara yoğurt gibi unsurların sürülmesi uygulamalarından kesinlikle kaçınılması gereklidir. Ayrıca yanık olan bölgede oluşan ve tıp dilinde bülleri olarak isimlendirilen baloncukları patlatmamak gerekiyor. Bunun dışında da yanan derinin kesinlikle soyulmaması son derece büyük bir önem arz ediyor.

 

Yapılan yanığa ilk müdahalelerin ardından ise temiz ve hijyenik olan bir çarşaf veya benzeri bir örtü ile yanık bölgeyi sararak, hastayı en yakın hastaneye götürülmesi gerekiyor. Böylece uzman doktor eşliğinde hastanın yanık bölgesi için doğru tedaviler ile daha büyük problemlerin yaşanmasının önüne geçilebiliyor.

 

Yanık Tedavisi Nasıl Olur

 

Yanık konusunda uygulanan tedaviler bulunuyor. Ancak bu tedavilerin uygulanması yanık bölgedeki derinliğe, etkisine, genişliğine ve vücudun bulunduğu bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu tedavilerde bu değişkenlere göre açık veya kapalı yanık tedavisi uygulanıyor. Bu gibi yanık oluşumu durumlarında hangi yanık tedavisinin uygulanacağı konusundaki karar uzman doktorun, deneyim ve bilgisi ile karar vermesiyle belirlenir.

 

Yanığın durumuna göre tedavilerin doğrudan yanık merkezlerinde yatarak tedavisinin yapılması gerekiyor. Bu noktada yanık merkezinde yatılması ile tedavisi yapılması gereken yanık durumları ise geniş ve derin yanıklar, elektrik kaynaklı yanıklar, asit yanıklarının yanı sıra el ve yüz yanıkları olarak belirlenmiştir. Yanık oluşumlarında farklı derecelendirmeler bulunuyor. 1. derece, 2. derece ve 3. derece olarak 3 farklı derecede yanık durumu bulunuyor. Yanığın etkisi, büyüklüğü ve derinliği gibi pek çok etmen yanığın derecesinin belirlenmesinde son derece etkilidir.

 

Bu derecelendirmelere göre üç hafta içerisinde uygulanan yanık tedavisine karşın iyileşmeyen yanıklar 3. derece yanıklardır. Bu gibi üçüncü derece yanıkların tedavisinin deri grefti ile yapılması gerekir. Bu tedavinin dışında kişinin vücudunda çok kötü düzeyde yanık izleri ve tıp lisanında kontraktüler olarak bilinen kasılmalar bırakarak, yanık bölge kapanmaktadır. Ayrıca el, kol, ayak, göz kenarları, ağız kenarları ve kulak bölgelerinde sakatlıkların oluşmasına neden olabilir.

 

Bu gibi etkileri ve sonuçları dolayısı ile karşı karşıya kalınan yanık tedavilerinde doğru sonuçlara ulaşabilmek için kesinlikle uzman bir plastik cerrah tarafında uygulanmakta olan yanık tedavilerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bunun içinde yanık merkezlerine gidilmesi en doğru tercih olacaktır.