Bize Ulaşın
› 
› 
Liposuction

 

 

Liposuction

Vücudun çeşitli bölgelerinde diyet ve spor sonucu verilemeyen yağların alınarak vücuda şekil verilmesi işlemine Liposuction adı verilir. Geçmiş yıllarda 3 litre yağ alımını bile riskli bulan uzmanlar yeni geliştirilen yöntemler ile 10 

litreye kadar yağ alımı yapabiliyor. Bunun yanı sıra çekilen yağların bir kısmı enjeksiyon ile ilave edilerek vücut yeniden estetik bir şekilde yapılandırılır.

Günümüzde herkesin tercih ettiği yöntemlerden biri olan liposuction, vücudun özel bölgelerinde, yüzde veya boyunda birikmiş olan fazla yağlarının yok edilmesini sağlar. Kalça ve basenleri de incelterek karnı da düzleştirir. Vücudunuzu yeniden güzel bir şekilde şekillendiren Liposuction kendinize olan güveninizin artmasını sağlar. Özellikle de normal vücut hatlarına sahip fakat sadece vücudun bir kısmında biriken yağlardan şikayetçi olan kişilerde en iyi sonuç veren Liposuction, bu sorunların kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Soru

Liposuction İşlemi Kimlere Uygulanır?

Cevap

Yanaklar, çene kenarı ve boyun, kolların üst tarafı, kalçalar, basen iç ve dış tarafı, diz içi ve ayak bilekleri gibi belirtilen bölgelerde yağ birikimi olan herkes Liposuction için uygun bir adaydır.

Soru

Liposuction’dan sonra normal hayata ne zaman dönebilirim?

Cevap

Liposuction ameliyatını olduktan sonra aynı gün içerisinde evinize dönebilirsiniz. Duş alma ihtiyacınız olduğu takdirde 48 saat beklemeniz sizin için iyi olacaktır. Daha sonra birkaç gün dinlenerek günlük hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz. Normal aktivitelerinize de ancak iki hafta içinde dönerek egzersizlere başlayabilirsiniz. Ancak iyileşme süreniz geçirdiğiniz ameliyatın büyüklüğü ve bünyenizin dayanıklılığı ile doğru orantılıdır.

Ameliyattan sonra karşılaştığınız sonuçların sizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Vücudunuzun rahatsız olduğunuz bölgeleri Liposuction ameliyatından sonra daha incelmiş bir hale gelecek ve size özgüveninizi geri kazandıracaktır.  Fakat Liposuction’dan sonra vücudunuzda su tutulması ve şişliklerin hemen iyileşmemesi yüzünden sonuçları görmeniz bira zaman alabilir. İlk Liposuction ameliyatının yetersiz olduğu durumlarda ikinci ameliyat gerekebilir.

Soru

Lipocustion’da sonuçlar uzun süreli midir?

Cevap

Kişi vücudunu formda tuttuğu sürece sonuçlar kalıcıdır. Hatta biraz fazla kilo alsa da bundan endişe edememelidir. Çünkü yağlar vücudun belirli bir kısmında toplanmayacak ve vücuda eşit dağılacaktır. Bu durumda absürt bir görüntü oluşmasına neden olmayacaktır.

Ameliyatınız bitmesi demek plastik cerrahınızla da ilişkinizin bittiği anlamına gelmez çünkü ameliyattan sonra sık sık kontroller için plastik cerrahınızın muayenesine gitmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra ameliyattan sonra herhangi bir sorun ile karşılamanız durumunda ilk başvuracağınız kişi yine kendi ameliyatınızı yapan plastik cerrahınız olmalıdır.

Soru

Ameliyattan önce nelere dikkat edilmelidir?

Cevap

Liposuction ameliyatı olmaya karar verdikten sonra ameliyattan önce almanız gereken bazı önlemler vardır. Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan 10- 15 gün içinde sigarayı bırakmalısınız. Aspirin ve benzeri ilaçları da almamalısınız aksi takdirde bu maddeler yüzünden kanamanız artabilir. Ameliyatın süresi uygulana anesteziye göre değişim gösterir. Ameliyattan sonra aynı gün içerisinde evinize dönebilir veya uygun görülmezse 1 gün hastanede kalmanız 

istenebilir. O gece ağrılarınız olsa da ilaçlar yardımı ile ağrılarınızın geçmesi sağlanır.

Soru

Ameliyattan sonra aynı bölgelerde yağ oluşumu meydana gelir mi?

Cevap

Ameliyatta doğuştan var olan 1000 adet yağ hücrenizin 700-800 adedi vakumlanacağı için 200 adet hücre ile kilo alsanız da yeterli bir şekilde büyüme olmaz ve kilo almazsınız.

Soru

Fazla kiloları olan hastalar için zayıflama yöntemi denilebilir mi?

Cevap

Liposuction kesinlikle zayıflama yöntemi değil çözümü olmayan ve erimeyen yağların bozduğu vücudu yeniden şekillendirme yöntemidir.

Soru

Bir ameliyatta en fazla ne kadar yağ vakumlanır?

Cevap

Bir ameliyatta hastanın isteğine göre 3000-5000 cc yağ alınabilir. Ancak ameliyat sırasında ototransfizyon veya kan verilmesi ile daha fazla yağ oranı alınabilir.

Soru

Ameliyat izleri belli olur mu?

Cevap

Liposuction ameliyatında vücudun görünmeyen yerlerinden yarım cm’lik ufak izlerle yapmak mümkündür. Zamanla da bu izler yok olur.

Soru

Vücudun her yerinden yağ alımı yapılabilir mi?

Cevap

Vücutta yağ birikiminin oluştuğu tüm bölgelerden yağ alımı yapılabilir.