Bize Ulaşın
› 
› 
Kol Germe

                                                          Kol Germe

Kolların üst arka ve iç kısımlarında yağ birikimi nedeniyle meydana gelen sarkmalar son dönemlerin en favori yöntemi olan liposuction ile ortadan kaldırılarak kollar daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşturulabilir. Lipocustion vücutta belli bir bölge de toplanmış olan yağların vakum ve kanüller yardımı ile alınması ameliyatına denir. Diyet ve diğer tüm zayıflama yöntemlerine cevap vermeyen yağ dokularının yok edilmesini sağlayan Lipocustion vücut hatlarının daha iyi şekil almasında önemli rol oynayan cerrahi bir yöntemdir.

Soru

Koltuk ve koltukaltı sarkmaları ile karşılaşmamak için neler yapılmalıdır?

Cevap

Kol germe ameliyatı olmadan önce hastaların en sık sorduğu sorulardan biri kolların ve koltukaltının sarkmaması için neler yapılacağıdır. Kolların ve vücudun diğer bölgelerinin ileriki yaşlarda sarkmaması için düzenli spor alışkanlığı kazanılmalıdır. Spor alışkanlığı vücudunuzun her yaşta diri durmasını sağlarken aşırı kilo alıp vererek vücudunuzun deforme olmasına da engel olacaktır. Rejim sonrası fazla miktarda kilo kaybeden hastaların koltukaltı ve kollarda sarkma oluşması muhtemel bir durumdur. Bu bölgelerde yağların aşırı bir inceliğe ulaşması ve cildin de bu duruma uyum sağlayamaması ile sarkmalar meydana gelir.

Soru

Kolda sarkma oluştuktan sonra ne yapılmalıdır?

Cevap

Vücudunuzda hoş görümlü olmayan bu sarkıklıklar meydana geldikten sonra kollarınızdaki cilt fazlalıklarından ve yağlanmadan mı yoksa her ikisinden de mi rahatsız olduğunuza karar vermeniz gerekir. Siz kendine göre olan sorunları belirledikten sonra tedavinizi uygulayacak olan plastik cerrahınız son kararı verecektir. Fazla yağlardan kurtulmak için kullanılan liposakşın kol germe ameliyatlarında da kullanılan yardımcı yöntemlerdendir.

Soru

Kol germe ameliyatı çok tercih edilir mi?

Cevap

Günümüzde kol germe ameliyatı plastik cerrahi ameliyatları arasında en az yapılanlardandır. Hastalar ve uzman cerrahlar tarafından bu yöntemin tercih edilmemesinin sebebi ise kol germe ameliyatı yerine daha etkili sonuç veren liposakşın yönteminin kullanılmasıdır. Kol ve koltukaltı sarkmalarının liposakşın yöntemi ile giderilmesi sayesinde ameliyat sonunda kısa kollu kıyafetler giyildiğinde kötü görünen ameliyat izleri meydana gelmez. İz bırakmadan sorunu kökünden halleden liposakşın sayesinde estetik olarak hiçbir sorun yaşamadan ameliyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Soru

Ameliyatta neler yapılır?

Cevap

Hasta ameliyat olmaya karar verdikten sonra uzman cerrah tarafından ameliyat için genel anestezi tercih edilir. Kolda meydana gelen sarkmayı tam anlamı ile ortadan kaldırmak için deri hem enine hem de boyuna kesilerek küçültülür. Enine yapılan kesi koltukaltına denk getirilerek kusursuz bir şekilde saklanarak estetik görüntünün bozulmasına engel olacak her şey ortadan kaldırılır.

Ameliyatta boyuna yapılan kesiğin ise sarkıklık dercesine ve ameliyat sonunda hastanın düzelme isteğine göre yapılır. Sarkıklık derecesi arttıkça çıkartılacak miktarda artacağı için boyuna yapılan kesi koltukaltına doğru uzatılır. Kollarda gerekli gerdirme işlemi tamamlandıktan sonra yapılan kesiler özenle dikilir ve kol bölgesine şekil vermesi için özel şekillendirici bir korse uygulanır.

Soru

Ameliyattan sonra iyileşme ne kadar sürer?

Cevap

Hastalar tarafından en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise ameliyat sonrasındaki iyileşme ve günlük hayata dönebilme döneminin nasıl olacağıdır. Kol germe ameliyatı tamamlandıktan sonra hasta aynı akşam evinize gidebilirsiniz ancak doktorunuz tarafından kontrol altında tutulmak isterseniz bir gece hastane de kalmanız gerekebilir. Ağrılarınızın fazla olacağını düşünerek kendinizi yersiz korkulara sürüklemeyin. Çünkü ağızdan alacağınız haplarla bile ağrılarınızın kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Dinlenme sürenizde duş alma ihtiyacınızı ancak 48 saat sonra giderebilirsiniz. Doktorunuz tarafından kendiliğinden eriyen dikişler konduğu için özel olarak dikişlerin cerrahi bir yöntem ile alınması gerekmez. Evde 5- 7 gün dinlendikten sonra gündelik hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz. Kollarınızı aktif olarak kullandığınız spor faaliyetleriniz varsa 6- 8 hafta kadar bunlardan uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde kollarınızı çok fazla yormanız ağrılarınızın olmasına neden olacaktır.