Bize Ulaşın
› 
› 
Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapaklarının Gerilmesi Ve Göz Torbalarının Alınması

Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan yüz ve boyun derisinde sarkma, cilt üzerinde kırışıklıkların oluşması gibi durumlar yüz germe ameliyatları ile giderilebilmektedir. Ancak yüz germe ameliyatları yüz ve boyun bölgesinde 

ortaya çıkan sarkma ve kırışıklıkların bir bölümünün giderilmesi için gerçekleştirilebileceği gibi tüm yüz ve boyun bölgesinin gençleştirilmesi amacıyla da yapılabilmektedir. Alın germe, cilt yenileme, kaş kaldırma, dudak dolgunlaştırma, göz kapağı estetiği, dudak büyütme yüz germe ameliyatlarına dahil olabilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Göz kapağı cerrahisi yüz bölgesinin daha genç görünmesi için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır.. Bu cerrahi müdahale esnasında kişiye sadece yaşlı değil aynı zamanda yorgun bir ifade veren göz torbalarının giderilmesi de mümkün olabilmektedir. . Yanık, kaza, yaralanma gibi durumlarda da deforme olmuş göz kapağı görünümünün düzeltilmesi amacıyla da, dokunun elverdiği ölçüde göz kapağı ameliyatları yapılabilmektedir

Doktorla Görüşme

Blefaroplasty olarak adlandırılan bu yöntemde başarı oranı, uygulamayı gerçekleştiren plastik cerrahın deneyim oranı ile çok yakından ilişkilidir. Bu nedenle tecrübeli bir plastik cerrahın tercih edilmesinde büyük fayda olacaktır. Plastik cerrah kişiyi muayene etmek isteyecektir. Başta yaş olmak üzere, cildin durumu, fiziksel etmenler gibi pek çok husus hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yapacağı değerlendirmeyi kişi ile de paylaşacaktır.

Yaşı belirli bir noktaya ulaşmamış kişilerde söz konusu yöntem sadece göz kapağının altındaki yağ dokusunun alınması için uygulanmaktadır. Ancak yaşı belirli bir düzeye gelmiş olan kişilerde yağ dokusunun yanı sıra fazla derinin de işlem esnasında uzaklaştırılması gerekebilir. Çünkü ileri yaşlarda deri tonusunun kaybı söz konusu olmaktadır.

Ayrıca kaşların ve şakağın düşmüş olması da göz kapağı estetiğinden elde edilebilecek sonucun veriminin düşük olmasına neden olabilmektedir. Bu durumda pek çok plastik cerrah öncelikle kaş kaldırma veya şakak germe gibi estetik ameliyatların gerçekleştirilmesini önerebilmektedir. Kimi durumlarda görmeyi yahut göz yaşı oluşumunu engelleyen çeşitli etmenler saptanabilmektedir. Bu durumda kişi öncelikle bir göz hekimi tarafından tedavi edilmeli, ardından plastik cerrah ile yapılacak göz kapağı ameliyatı için görüşme yapmalıdır. 

Plastik cerrah ile yapılacak olan görüşme son derece önemlidir. Her ne kadar her yıl çok sayıda kişi blefaroplasty yöntemi ile daha genç bir görünüm kazanıyor olsa da, çeşitli riskler söz konusudur. Bu riskler enfeksiyon oluşması ya da kan birikmesi gibi ender görülen komplikasyonlardır.

Operasyon

Göz kapağı ameliyatları yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yapılan cerrahi müdahalede sarkan dokudan bir parça çıkarılması, göz torbalarına neden olan yağ dokusunun alınması işlemleri arasında ihtiyaç duyulanlar gerçekleştirilir. Üst göz kapaklarına kesi uygulanması kapak kıvrımından yapıldığı için belli olmaz.

Alt göz kapaklarında ise ameliyattan geriye kalan iz kirpiklerin dip gölgesindedir. Bu nedenle çok fazla belirgin olmamaktadır. Çıkarılacak derinin miktarı kişi oturma pozisyonunda iken işaretlenir. Uygulanan kesilerin dikilmesi ile birlikte cerrahi müdahale sonlandırılır. Ameliyatın ardından göz bölgesi nemli bir bez ile kapatılır ve 1 ila 2 saat arasında göz kapalı tutulur. Gözler üzerinde şişlik ve morluk oluşumunu azaltmak amacıyla bezin üzerine buz yerleştirilebilmektedir. 

İyileşme

Ameliyat sonrasında hafif ağrı hissedilebilir. Bu nedenle cerrah tarafından ağrı kesici alınması önerilebilir. Kısa süreli olarak hafif derecede hassasiyet ve rahatsızlık hissi meydana gelebilmektedir. Baş bölgesinin yüksekte tutulması, soğuk kompres uygulanması, göz damlasının aksatılmadan kullanılması morluk ve şişlik oluşumunu azaltacaktır.

Üst göz kapağında mevcut olan dikiş ameliyattan 5 gün sonra alınmakta, alt göz kapağındaki dikiş ise kendiliğinden düşmektedir. Ameliyat izleri 6 ay sonra kaybolur.