Bize Ulaşın
› 
› 
Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti günümüzde erkeklerin % 40’ı ila % 60’ında görülebilmektedir. Meme büyümesi erkeklerde yalnızca bir göğüste meydana gelebildiği gibi her iki göğüste de ortaya çıkabilmektedir. Meme büyümesinin erkeklerde neden meydana geldiğine dair bir bulgu yoktur. Bilinen sadece bazı ilaçların yahut tedavilerin de bu durumu ortaya çıkarabildiğidir.

Jinekomasti Düzeltme İçin En Uygun Adaylar

Kişininsağlıklı ve duygusal anlamda istikrarlı olması jinekomasti uygulamasının yapılabilmesi için yeterli olmaktadır. Her yaştaki erkeğe bu ameliyat yapılabilir. Ancak en uygun kişiler, sıkı ve aynı zamanda esnek bir cilde sahip olan kişilerdir. Daha önce meme büyümesini gidermek adına kilo kaybetmeyi denememiş ve egzersiz yapmamış olan obez kişilere bu cerrahi müdahaleyi yaptırması önerilmez. Aşırı alkol tüketimi ve marihuana kullanımı da ameliyatın önerilmesini önleyen nedenler arasında yer alır.

Tüm Ameliyatlarda Biraz Belirsizlik Ve Risk Vardır

Her ameliyatta risk bulunur. Enfeksiyon başta olmak üzere cilt zedelenmesi, aşırı kanama, anesteziye tepki, aşırı sıvı birikmesi ya da kaybı tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da mevcut olan risklerdir. Ancak tecrübeli bir plastik cerrah tarafından işlemin yapılması bu gibi ciddi risklerin oluşmasını da önleyecektir. Ayrıca belirgin bir asimetri söz konusu olduğunda ikinci bir cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Ameliyatınızı Planlama

Plastik cerrah kişinin tıbbi geçmişini bilmek isteyecektir. Ayrıca bir muayene ile cildin durumu değerlendirilecek ve kişiden bazı tetkikleri yaptırmasını isteyebilecektir. Birtakım hormon tetkikleri,Endokrinoloji konsültasyonu,göğüs röntgeni istenebilecek tetkikler arasında yer alır. Herhangi bir sorun görülmemesi durumunda plastik cerrah tarafından ameliyat planlaması yapılacaktır.

Ameliyatınız İçin Hazırlanma

Ameliyat öncesinde nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği konusunda plastik cerrah tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Cerrahın talimatlarına harfiyen uyulması, ameliyatın başarısında belirleyici olmaktadır.

Ameliyatınız Nerede Yapılacak?

Ameliyat sonrasında genellikle hastanede bir gece kalınması gerekmemektedir. Ancak planlananın dışında bir durum ortaya çıktığında hekim tarafından bir gece gözetimde kalınması önerilebilir. Ameliyat bir buçuk saat sürmekte ve genel anestezi ya da lokal anestezi ve sakinleştirici ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat

Göğüs büyümesinin nedeni beze dokusu ise ameliyat esnasında bu doku kesi ile çıkarılır. Bu işleme kimi zaman liposuction da eşlik edebilmektedir.  İşlem için vücudun görünmeyen bir yerinden ensizyon yapılabilir. Fazla yağ dokusu nedeniyle göğüs büyümesi meydana geldiğinde genellikle liposuction yöntemi uygulanmaktadır. Fazla miktarda yağ ya da bez dokusunun vücut dışına çıkarılması, bazı ileri vakalarda bir miktar derinin de çıkarılmasını zorunlu kılabilmektedir. 

Ameliyattan Sonra

Cerrahi müdahale sonrasında birkaç gün boyunca göğüs bölgesinde bir rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bu rahatsızlık

 hissinin giderilmesi için ilaç kullanımı yeterlidir. Şişlik ve morluklar görülebilmektedir. Şişlik ve morlukların daha kısa sürede iyileşmesi için bir süre elastik kıyafet giymeniz gerekebilir. Şişlikler birkaç haftada geçmektedir. Ameliyattan 1-2 gün sonra yaşamınıza devam edebilirsiniz. Dikişler ise birkaç hafta sonra alınacaktır. İki hafta cinsel ilişki, üç hafta da ağır egzersiz yasaklanabilir. Bir ay sonra tüm sınırlamalar kalkacaktır. Ancak 6 ay müdahale uygulanan bölgeyi güneşten korumanız gerekecek.

Yeni Görüntünüz

Ameliyat kararı veren her bireyin beklentilerini açık bir şekilde plastik cerrah ile görüşmesi gerekmektedir. Çünkü tüm

 estetik ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da istenen sonuç tam olarak elde edilemeyebilmektedir. Beklentilerin net bir biçimde ortaya konması, ameliyat sonrası memnuniyeti yakalamanızı sağlayacaktır. Ameliyat sonucunun kalıcı olduğu asla unutulmamalıdır. Ameliyat sonrasında göğüs bölgesinin gerçek formuna kavuşması için 6 ay beklenmesi gereklidir. Cilt bu sürede toparlanacak ve gerçek meme formunu yakalayacaktır.